top of page

Vecka 47 klass 4-6

Hej!

Läsveckan är slut, men läsandet fortsätter. Finns det någon förmåga som vi alla använder oss av så är det just läsförmågan. Vi har alla läst/lyssnat på Sagan om det röda äpplet och sedan målat något utifrån det. I korridoren finns nu alla fantastiska bilder. Välkommen in och titta!

Eleverna har bestämt att de vill ha en kalender med kort på dem som små, ungefär 1-4 år. Ta med ett foto som vi kopierar och skickar med tillbaka eller mejla till oss under veckan. De som vill får gärna ta med ett ljus att tända när det blir adventstid.

Skolsköterskan påminner klass 5 om hälsodeklarationen!

Vecka 47

Måndag: vaccination av klass 6 8.20 - idrott klass 5 - lämna in läsläxan

Tisdag: språkval och idrott klass 6 – idrott klass 4

Onsdag: matteprov klass 6 - bad 4-5 Lönnen

Torsdag: idrott klass 6 + klass 5 Linden

Fredag: nomp klass 5

Trevlig helg! Sofia, Helena, Ulrika och Anna

Comments


bottom of page